Pripadam grupi ljudi koji vole da se razvijaju i uče. Konstantno. Često kada nešto novo naučim i dotaknem se „granice neznanja“ ostanem zadivljena tim svemirom novih mogućnosti i neotkrivenih stvari. Da nemam tu mogućnost bilo bi mi dosadno „u životu“. Zato mi je ponekad „gotovo nemoguća“ pomisao da neko ne voli da uči i saznaje nove stvari. Međutim, istina je da ima onih (i to ne mali broj) koji su stali sa učenjem. Ovo su samo neki od mogućih razloga:
1. Učenje povezuju sa školom
Istina je, učenje je teško odvojiti od škole, a školu sa sećanjima koja su povezana s njom. U zavisnosti od toga kakva su bila naša iskustva „tokom školovanja“ u velikoj meri zavisi i naš kasniji odnos prema učenju. Dodatno otežava ukoliko je taj period „zagorčao“ baš-onaj-jedan prosvetni radnik koji je imao „nešto protiv nas“. Ukoliko je to slučaj i s nama, onda ne čudi što imamo otpor prema učenju.
2. Misle da više nemaju šta da (na)uče
Ima i takvih pojedinaca koji „misle da sve znaju“. Kada je reč o njihovom uverenju, usaglasićemo se da je tu gotovo sve jasno. Namerno mislim „gotovo“, jer da li je zaista tako?! Odgovor je više nego očigledan. Međutim, sve dok im realne situacije ne pokažu da greše male su šanse da će se oni samostalno „otvoriti“ prema novim saznanjima.
3. Nisu motivisani
Generalno, nemaju otpor prema učenju. Naprotiv, kada nešto novo nauče osećaju se zadovoljno. Ali, avaj! Treba se motivisati. Jer, upravo je omiljena serija počela, treba dostići još jedan nivo u igrici, treba se pokrenuti na akciju, a ne odlagati… Zato autori koji podučavaju druge imaju šaljivu metaforu na „ovaj račun“, te se često pitaju kako „motivisati slona“. Možda je kikiriki dobar početak?!
I šta sada?
Ukoliko si se prepoznao u nekoj od prethodno pomenutih „kategorija“ ne dozvoli da te to obeshrabri! Probaj različite načine kako da se motivišeš na učenje i tako unaprediš svoj život. Jer, što više znamo to više možemo, a što više možemo manje se plašimo promena. Zato:
- Radi na promeni svog mentalnog stava da je „učenje“ za „štrebere“.
- Zapitaj se „da li nešto mogu da naučim iz ove situacije, iskustva, pročitanog citata… i kako to mogu da primenim na svoj život?“
- Ne plaši se greški – one su sastavni deo učenja.
- Izađi iz svoje „ušuškane zone“ i počni hrabrije da istražuješ ono što se nalazi izvan nje. Zamisli sve te sjajne mogućnosti i prilike koje te čekaju!
- Kada naučiš nešto što može da unapredi kvalitet tvog života nagradi sebe nečim što ti je dostupno, ali dovoljno izazovno da možeš u tome da uživaš.
Šta ćeš ti danas da naučiš? 🙂
Ostavite komentar